maj 2022
npwścps
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Polski Czerwony Krzyż
Oddział Rejonowy
w Ciechanowie
ul. Rzeczkowska 11
06 – 400 Ciechanów
Tel. 23 672 53 13
Tel/Fax. 23 672 49 31
e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
GODZINY OTWARCIA
W DNI POWSZEDNIE:
od 8.00 do 16.00

Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

Mistrzostwa pierwszej pomocy odbywają się w obecnej formule od 20 lat. Startują w nich zespoły złożone z 5 osób (w tym Kapitan Zespołu). Przez część edycji Mistrzostw zespoły składały się z 4 osób.

Obecnie Mistrzostwa rozgrywane są według regulaminu zatwierdzonego Uchwałą Zarządu Głównego PCK w marcu 2008 roku. Poprzednie Mistrzostwa, od lat 80 tych do początku lat 90 tych, odbywały się pod nazwą: Eliminacje drużyn medyczno - sanitarnych.

Długa tradycja organizowania rozgrywek oraz duża liczba młodzieży biorąca w niej udział powoduje, że Mistrzostwa stały się jedną z głównych metod promowania nauczania pierwszej pomocy w społeczeństwie. Na wszystkich etapach do organizacji mistrzostw włączają się instytucje samorządowe i państwowe, dzięki czemu rozgrywki nabierają prestiżu oraz znaczenia w społecznościach lokalnych.

mistrzostwa logoMistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża organizowane są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Startują w nich pięcioosobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielają pierwszej pomocy na stacjach - specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw wypadkach i innych zdarzeniach. Na stacjach przygotowywane są charakteryzacje przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów.

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież w czasie roku szkolnego stale przygotowuje się do startu w mistrzostwach. W tym celu prowadzone są ćwiczenia, szkolenia itd. W szkołach oraz na zajęciach pozaszkolnych.

Mistrzostwa rozgrywane są w trzech etapach:

  • etap rejonowy/strefowy,
  • etap okręgowy - startują zespoły, które wygrały w etapie rejonowym/strefowym,
  • etap centralny - startują zespoły, które wygrały etapy okręgowe (najlepsze zespoły ze wszystkich województw).

Na każdym z etapów dla zespołów zwycięskich przygotowywane są nagrody, puchary oraz dyplomy i inne gadżety.

Mistrzostwa organizowane są we współpracy z władzami samorządowymi, władzami wojewódzkimi, ministerstwami oraz firmami, które sponsorują nagrody, puchary i inne materiały niezbędne do organizacji Mistrzostw za co serdecznie dziękujemy!