maj 2022
npwścps
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Polski Czerwony Krzyż
Oddział Rejonowy
w Ciechanowie
ul. Rzeczkowska 11
06 – 400 Ciechanów
Tel. 23 672 53 13
Tel/Fax. 23 672 49 31
e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
GODZINY OTWARCIA
W DNI POWSZEDNIE:
od 8.00 do 16.00

Historia

Jak powstawały jednostki RM PCK - 85-lecie Młodzieży PCK

Jednym ze statutowych obowiązków Polskiego Czerwonego Krzyża jest działalność wśród dzieci i młodzieży i krzewienie wśród nich zasad humanitaryzmu, tolerancji, zasad pierwszej pomocy, oświaty zdrowotnej itp. PCK wywiązywało się z nich od początków swojego istnienia tj. od 1919 roku.

Jednakże myśl zorganizowania młodzieży pod sztandarem Czerwonego Krzyża w Polsce zrodziła się dopiero w 1920 roku. Już jednak wcześniej w wielu miejscowościach młodzież z własnej inicjatywy lub nauczycieli pomagała PCK w jego działalności opiekując się w miarę możności żołnierzami na froncie i rodzinami w kraju. Pierwsze Szkolne Koło PCK założono w 1920 roku, a tzw. Czerwonokrzyska młodzieżówka została zaakceptowana przez władze międzynarodowe w 1921.

Cele organizacji Kół Młodzieży określono wówczas następującymi słowami:

"Pragniemy obudzić w sercach dzieci naszych i młodzieży ducha miłości bliźniego i poczucie obowiązku względem wszystkich ludzi, ducha czynienia dobra, gdzie tylko siły na to pozwalają, nie dla innych celów, a dla samego dobrego czynu, do szukania nagrody za czyny dobre we własnym przeświadczeniu o spełnieniu obowiązku. Pragniemy przez czyny miłosierdzia przeciwstawić samolubstwu miłości ogółu, którego dobro jest zarazem dobrem każdej jednostki jakkolwiek sformułujemy ten cel, drogi do niego prowadzą przez zrzeszenie dzieci i młodzieży pod sztandarem Czerwonego Krzyża i przez ich czynny udział w działalności".

Działalność Kół Młodzieży PCK rozwijała się w zakresie pomocy bliźniemu, rozpowszechnianiu zasad higieny i nawiązania kontaktów z młodzieżą zarówno w kraju jak i za granicą za pomocą korespondencji międzyszkolnej. Okazało się, że w programie prac Kół MPCK może się znaleźć tyle różnych działów, że każda grupa młodzieży w kraju może wybrać sobie to co istotnie odpowiada jej pragnieniom, zamiłowaniu i możliwościom oraz potrzebom społeczności lokalnej. Inicjatywa i pomysłowość młodzieży prowadzonych przez wybitnych pedagogów - ludzi, którym przyświecają szczytne idee, wytworzyły nawet specjalne metody pracy, a jednocześnie pozwoliły młodzieży odczuć wartość własną i wspaniałe poczucie potrzeby działania dla dobra drugiego człowieka.

Działalność kół rozwijała się nieprzerwanie do II wojny światowej. Również podczas okupacji wielu członków szkolnych kół pomagało w szpitalach PCK, uczestniczyli również w akcjach pomocy dla jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych.
Po wojnie nastąpiła reaktywacja kół PCK w większości szkół. Rodziły się kolejne inicjatywy. Powstały Kluby Wiewiórka, Akademickie Koła PCK utworzone po raz pierwszy w 1967 roku. Na przełomie roku 1962/63 Zarząd Główny PCK zorganizował w Rymanowie Zdroju zimowisko przygotowujące kadrę instruktorską na letnie obozy. Był to początek ruchu instruktorskiego w czerwonym krzyżu. W 1963 roku powstała pierwsza grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK.

Historia Młodzieży Czerwonego Krzyża nie kończy się na roku 1963. Czerwony Krzyż urodził się pewnego dnia na polu walki. W przeciągu pół wieku historię jego pisano w czasie wojny. Wybrał jako hasło "Miłosierdzie wśród oręża" "Inter arma caritas". Dzisiaj historia Młodzieży Czerwonego Krzyża wypisuje się codziennie we wszystkich krajach świata. Od samego początku wszystkie czyny wyryte w tej księdze były czynami poświęcenia i dobroci. Chcąc wam opowiedzieć wszystko, co Młodzież Czerwonego Krzyża zrobiła pożytecznego, pięknego, a często nawet bohaterskiego, - można by jeszcze mówić godzinami. W Polsce w każdym mieście działają młodzi ludzie, którzy owiani są tym samym duchem: "kochać i wspomagać bliźniego".

Gdy ludzie bowiem wchodzą do rodziny Czerwonego Krzyża - wyrzekają się swego egoizmu. W Czerwonym Krzyżu jest tylko miejsce dla tego, co każdy z nas ma w sobie najlepszego. To, co gdzie indziej ludzi różni między sobą, co jątrzy jednych przeciwko drugim - przestaje istnieć. Tutaj wszyscy są braćmi, oczywiście braćmi, którzy nie są do siebie podobni - zresztą w przyrodzie nie ma dwóch istot zupełnie do siebie podobnych, ale braćmi, którzy się wzajemnie miłują. Jeżeli są powody do sporów - pokrywa się je milczeniem, unika się tego, co jątrzy, aby widzieć tylko to, co łączy każdego z wszystkimi i wszystkich z każdym.

Czerwony Krzyż Młodzieży należy do wielkiej rodziny Czerwonego Krzyża, w której dzieci współpracują z dorosłymi. Obecność młodzieży dodaje wszystkim bodźca i wytwarza pewność, że następne pokolenia utrzymają w mocnym ręku i wyniosą wysoko sztandar Czerwonego Krzyża. I to właśnie jest piękne ta swoista "sztafeta pokoleń".